XYZ Ent. lead Kwacha Music Awards 2018 Winners List: Full List Of Winners

6358

The 2nd annual Kwacha Music Awards has finally come to pass… The award Ceremony that was held at Mulungushi International Conference Center in Lusaka on the 29th of September 2018 saw XYZ Entertainment emerge as the biggest winners of the night winning a maximum of 7 categories.

The ceremony was backed by performances from Pompi, Macky 2, Ephraim, Njamba, Willz, Bobby East, Nez Long, James Sakala, T-Low, James Chamanyazi, Shatel and more.

Here is a complete list of winners.

SPECIAL RECOGNITION AWARD – Mrs. Inonge Mutukwa Wina

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD – Jordan Katembula – JK

—–

BEST ARTIST – CENTRAL PROVINCE – (CEP)

D2
Drimz (WINNER)
Jemax
Martha
Yo Maps

BEST SOUND PRODUCTION – (BSP)

Ben Blazer
KB K Army
Kekero
Mr. Stash (WINNER)
Shinko Beats
T-Sean

BEST ARTIST – COPPERBELT PROVINCE – (COP)

Afunika (WINNER)
Mwila Mawila Mulenga
Nathan Samona
Shenky
T-low
Vally Vally

HUMANITARIAN – (HUM)

Able Chungu (WINNER)
B’Flow
John Chiti
Petersen
Wezi

BEST ARTIST – EASTERN PROVINCE – (EAP)

Amarue
Chimzy Kelly (WINNER)
Faluja
KD – Kadansa

INTERNATIONAL ACHIEVEMENT – (INA)

B’Flow (WINNER)
Pompi
Roberto
Salma Sky
Slap D

BEST ARTIST – LUAPULA PROVINCE – (LPP)

Bic 24
Born Bugar (WINNER)
IC
Jay Nazo

BEST NEW COMER (FEMALE) – (NCF)

Fabiola
Kabezya Nakazwe
Krazilian
Musama
Mwiza Zulu (WINNER)

BEST ARTIST – LUSAKA PROVINCE (LSP)

Bobby East (WINNER)
Chester
Ephraim
Jae Cash
Roberto
Tbwoy

NEW COMER (MALE) – (NCM)

Bow Chase
Clique Viral
Ezra Musonda
Gunduzani
King Illest
Nez Long (WINNER)
Young DizMo (Baby D)

BEST ARTIST – MUCHINGA PROVINCE (MUP)

Happy Kay (WINNER)
Kabila Malama
Sky P
Wiza

BEST INDIGENOUS SONG – (BIS)

Chester – Banjo (WINNER)
Moses Sakala – Chisomo
Zamar – Lengwe Lengwe
James Sakala – Nilandileni
Voice of Luapula – Walakotela Pang’anda

BEST ARTIST – NORTH WESTERN PROVINCE (NWP)

Hash Tag
Kasonde (WINNER)
Newlex
Slov

BEST ARTIST – NORTHERN PROVINCE (NTP)

King G2
Kiss B
Muzo AKA Alphonso (WINNER)
Royd Mwinsa (Roygeezy)

BEST DANCEHALL SONG -(DHS)

Badman Love – Dj Cosmo Ft Buffalo Soldier
Balepapafye – Damiano
Champion – General Ozzy
Don’t Lead Me On – T-Sean/T-Bwoy (WINNER)
Fuss – Mic Burner
Sunkana – Davaos

BEST ARTIST – SOUTHERN PROVINCE (STP)

Allan Mapiki
Edma
King Illest (WINNER)
Mpande
Shyman

BEST HIP HOP SONG – (HHS)

Angels and Demons – Jay Rox
For a Long Time – Bobby East/ Slapdee (WINNER)
Psycho – Bobby East
Van Damme – Nez Long
Single for the Night – Chef 187

BEST ARTIST – WESTERN PROVINCE – (WTP)

Allanizo (WINNER)
Arube
Doc Mule
Y Coasty

BEST GOSPEL SONG (FEMALE) – (GSF)

Amazing Love – Lombe Chiti
Lengwe Lengwe – Zamar
Natotela – Martha
Ngoma Zilile – Mutale Ft. Pompi (WINNER)
Shing’anga – Racheal

BEST R&B SONG – (RBS)

Atishani – B’Flow
Because of You – T-low Ft Mumba Yachi (WINNER)
Tenga – Kaladoshas
Vitamin You – Roberto Ft Vanessa
Xoxo – Cleo Ice Queen

BEST GOSPEL SONG (MALE) -(GSM)

Ikila Uilange – Steve G
Lesa Emwali – Kings
Mulechita Ifipya – Ephraim
Neighbour – Mag 44
Pamakufi – Abel Chungu
Silence – Pompi (WINNER)

BEST MAINSTREAM – (MSS)

Kwasa – Roberto
My Past – Afunika
Nyula Yako – Mampi
Sekesha Umupashi – Vally Vally
Umutima Wandi – Macky 2 (WINNER)
Wikaleka Nkebe – Kaladoshas

BEST BAND – (BBD)

Air Power Band
Amayenge (WINNER)
Barotse Band
Crazy Fish
Elect Band
Uncle Rex and the Band

MOST CONSCIOUS SONG – (MCS)

4 pin – Petersen
Amai Kumunzi – Gunduzani
Insala Nefiko – General Ozzy
Nthawi – Wezi (WINNER)
What a Shame – Mwiza Zulu

BEST COLLABORATION – (BCO)

Bobby East Ft Slap Dee – For a Long Time
Ma Africa Ft Drimz – Chimwemwe Dance
Macky 2 Ft Ephraim & Njamba – Umutima Wandi
Nez Long Ft Bobby East & Chef 187 – Van Damme (WINNER)
Shenky Ft Dalitso – Dance Yama Bosele
T’Sean &T’Bwoy – Don’t Lead Me On

BEST DUO/ GROUP – (BDG)

408 Empire
Clique Viral
Davaos
Ma Africa
Peace Preachers (WINNER)
Urban Hype

BEST FEMALE ARTIST – (BFM)

Bombshell
Chileshe Bwalya (WINNER)
Cleo Ice Queen
Mampi
Salma Sky
Wezi
Kantu

BEST CHOIR – (BCH)

Busokololo UCZ Chawama
Defense and Security Choir
Mount Sinai (WINNER)
Northmead Mega Choir
St. Ignatious Choir

BEST MALE ARTIST – (BMA)

Chef 187
Kaladoshas
Macky 2
Shenky
Slapdee (WINNER)
T-Sean

GOSPEL ALBUM OF THE YEAR – (GAY)

Become – Pompi (WINNER)
Christ Revealed – Racheal Nanyangwe
Ikila Wilange – Steve G
Lesa Emwali – Kings
Love Revolution – Abel Chungu Musuka
Mulechita Ifipya – Ephraim

ALBUM OF THE YEAR – (AOY)

Become – Pompi
Ghetto President – Macky2 (WINNER)
One Day – TSean & TBwoy
Spartacus – Petersen
Superstar – Roberto

SONG OF THE YEAR – (SOY)

Banjo – Chester
Dance Yama Bosele – Shenky
Don’t Lead Me On – T-Sean/T-Bwoy
For A long Time – Bobby East/ Slap D (WINNER)
Ungaende Kumunzi – Rich Bizzy
Van Damme – Nez Long